Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Minule: 

Množstvo lákadiel znepokojuje

Chceme to, čo nemáme

Navzájom sa dopĺňame rôznosťou darov

Zakopávanie talentov človeka ochromuje 

Žiarlivosť

Žiarlivosť je podľa odborníkov nevyliečiteľná, ak sa jej človek poddá a hneď s ňou neurobí poriadok. Tak aspoň tvrdí známy český odborník Max Kašparů.

Najnebezpečnejšia je v „láske“. Slovo láska som dal do úvodzoviek, lebo žiarlivosť nemá s láskou nič spoločné. Aj keď sa hovorí, že žiarlivosť je korením lásky, je jej hrobom. Mať niekoho pre seba je sebectvo hrubého zrna. A to nie je láska!

       Príbehy žiarlivosti

Vieme čo spôsobila žiarlivosť vo vzťahu Saul – Dávid. Saula to stálo pokoj v duši, spôsobilo rozvrat v rodine, stratu kráľovstva, občiansku vojnu. Známa je žiarlivosť synov patriarchu Jakuba voči Jozefovi. Čo všetko spôsobila?! Ak analyzujete nepokoje napríklad v pracovných vzťahoch, nie sú následkom žiarlivosti? Často to nie je len závisť, aj keď sú to príbuzné neresti!

       Korene žiarlivosti

Žiarlivosť pramení v nedostatočnom sebavedomí. Iba zakomplexovaný človek, ktorý si nie je vedomý svojich kvalít sa bojí, že stratí druhého, na ktorom mu záleží.

       Riešenie

Sv. Terezka Ježišova to vyjadrila perfektne: Kvet na lúke nemôže povedať, že je škaredý, lebo by urazil Stvoriteľa. Máš svoje kvality (dary, talenty), dávaš ich druhému a záleží na ňom, či ich prijme, alebo odmietne. Ak ich odmieta, je to jeho chyba! Nemôžem sa nikomu vnucovať, mať ho pre seba!

Lenže koľko sebaovládania (askézy) to vyžaduje?!

So žiarlivosťou teda súvisí vedieť prijať seba a životné okolnosti. O tom nabudúce.

Nabudúce: Prijatie života
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.