Minule:
Láska je schopná prekonať každú prekážku.
Lásku usmerňujú Božie prikázania
Milovaný môže vydierať milujúceho
Láska pozdvihuje a obetuje sa
Materský cit je ten najsilnejší cit aký existuje.
Priraďuje sa k nemu i otcovský, ktorý nie je taký intenzívny. Ak odborníci tvrdia, že strach je najsilnejší cit, tak asi preto, lebo patrí k základným emóciám, na rozdiel od materského, ktorý nemá každý.
Materský cit pred manželstvom
Je to zakódovaný cit – túžba ženy mať dieťa. Kvôli jeho naplneniu mnohé ženy hľadajú „muža sploditeľa“ a potom ho nechajú. Neuvedomujú si nezodpovednosť nielen k „predmetnému mužovi“ (tento termín dobre vyjadruje využitie muža), ale najmä voči dieťaťu. Nik nepochybuje o potrebe otca pre dieťa.
Nenaplnený materský cit v rodine.
Ak žena nezvláda tento cit, často sa dopúšťa nevery v domnienke, že s iným mužom bude mať dieťa.
Nekontrolovaný materský cit v rodine
V takomto prípade sa matka upne na dieťa a zanedbáva muža. V tom prípade je hierarchia v rodine „postavená na hlavu“. Človek je stvorený ako muž a žena a tí dvaja stanú sa jedným telom. Muž a žena sú v rodine najskôr manželia, až potom rodičia. Ak to tak nie je, najmä matka zotročuje dieťa privlastňovaním a neumožňuje mu životný rozlet.
Riešenie
Pamätajme: To najlepšie, čo môžeš urobiť pre dieťa je, milovať jeho otca (matku). Ak sa manželia milujú, zvládnu aj odchod detí z rodiny „do sveta“ a budú si žiť ako „dvaja holúbkovia.“
Matka sa podobá Mojžišovi
Francúzky akademik Jan Guiton v knihe: Dialógy s Pavlom VI, cituje pápeža:
„Mojžiš doviedol ľud do zasnúbenej zeme z egyptského otroctva. Boh ho tesne pred vstupom do Zasnúbenej zeme vyviedol na vrch, ukázal mu Zasnúbenú zem, ale do nej nevošiel. Matka sa podobá Mojžišovi. Privedie deti do Zasnúbenej zeme, niečo z nej vidí, ale do nej nevstúpi.“
Nabudúce: Zlomený materský cit