Minule
Nevieme oceniť dobrodincov ľudstva
Autority umelo vyrábajú média
Ozajstnými autoritami sú obetaví ľudia
Pokušenia od autorít
Samozrejme neuvažujeme nad „autoritami“ – celebritami, umelo vyrobenými médiami. Tí strhávajú najmä mládež k čudáctvu (účesy, tetovanie, cvočky po tele), k ohrozeniu zdravia (bulímia, anorexia) i k devastácii morálky (gender ideológia, sexuálna deviácia, toxikománia...).
Nedostatky u autorít
Aj ozajstné autority, ktoré sa snažia obetavo a morálne žiť, majú svoje nedostatky. Nositeľom každej autority je vždy iba človek. Preto má každá ľudská autorita presne vymedzené hranice svojej pôsobnosti. Žiaden človek nemôže byť natoľko dokonalý a múdry, aby sa nikdy nepomýlil, nezlyhal, aby každé jeho rozhodnutie bolo úplne správne, aby jeho postoj mohol v každom ohľade slúžiť za vzor. A práve preto sa musíme zaoberať aj pokušeniami, ktorým podliehame z úcty k nejakej autorite.
Nepodľahnúť autorite
Prípad spomínaný v úvahe (č. 79) sa môže zdať extrémnym: Nik, ani otec nemá právo nahovárať na predbiehanie v neprehľadnej zákrute. Ale stávajú sa všelijaké prípady zneužívania autority a prekračovania jej kompetencie. Je jasné, že za takou autoritou nestojí Boh, a preto sa nesmieme podriadiť.
Váha autority
Aj keď je kríza autority, vždy nám hrozí nebezpečenstvo, že úcta k autoritám oslabí našu kritičnosť. Všetci ľudia nemajú na nás rovnaký vplyv, ich slová nemajú rovnakú váhu. Názory a postoje ľudí, ktorých uznávame, vážime si, preberáme často aj podvedome.
Potreba uvažovania
Kto si dostatočne neuvedomuje, že každý človek má svoje negatíva, a ak napodobňuje svoj vzor vo všetkom, preberá aj jeho nedostatky. Je nezodpovedné uznávať názory a postoje iných za správne iba preto, že to hovorí a robí niekto, kto má dobrú povesť, zvučné meno, kto pekne hovorí, alebo je nadriadený.
A iba tvrdá askéza nám pomôže nepritakávať tomu, čo nám vyhovuje!
Nabudúce: Rozlišovanie autorít