Minule
Špičkoví športovci musia byť veľmi asketickí
Cirkev má 2 000 ročné skúsenosti s výchovou človeka
Cirkev nás vedie preventívne
Cirkev poukazuje na krásu usporiadaného života
Cirkevní dietológovia
Sledujeme snahy majiteľov a návštevníkov fitnescentier o ich otvorenie. Mnohí si platia cvičiteľov, trénerov, dietológov, aby mali svoje tela pekné a výkonné. Zmenila sa ľudská činnosť. Všetko si na rozdiel od predošlých generácie zľahčujeme. Práca už nie je v mnohých prípadoch taká namáhavá, ľudia pri nej nevydávajú už toľko energie a preto potrebujú pohyb. Už aj detí treba ťahať von, do prírody, k telesným aktivitám. Keď som pred rokmi prvý raz videl štiepačku dreva, čudoval som sa, prečo si niekto môže dať zobrať radosť z mojej obľúbenej činnosti - rúbania dreva. A nielen štiepanie, všetko si zľahčujeme; nechodíme peši, nemáme radi schody, kosenie trávy (kosou), bicyklovanie bez elektrického pohonu... Pritom od počiatku svojej existencie sme vydávali viac energie. V našich krajoch viac kalórií prijímame a tak sme pretučnenou generáciou.
Čo na to Cirkev?
Už od začiatku svoje existencie nám predkladá tri piliere zdravého života. Tak ako trojnožka musí byť zakotvená v troch bodoch, tak aj zdravý telesný i duchovný život. Je to pôst, modlitba, almužna (dobré skutky).
Kto je cirkevnými dietológmi?
Sú to kazatelia a spovedníci a vôbec učenie Cirkvi. Je tu neustále pôstna (a nielen v pôste) výzva: Kajajte sa a verte evanjeliu. Kajajte sa znamená: Premáhajte sa, obráťte sa k dobru. Motiváciou je evanjelium – radostná zvesť. Tá spočíva v tom, že môžeš mať radostný život, nemusíš sa udúšať v prízemnostiach, si povolaný k vyšším veciam. A Cirkev nám ponúka trénovanie zadarmo!
Treba k tomu veľa?
Vôbec nie. Jeden starší pán minulý rok odhadzoval sneh pred bytovkou. Ľudia sa pýtali jeho manželky koľko mu za to platí mesto. Tento rok s tým skončil. Prirodzene. Nebude predsa robiť pre druhých a oni ho budú ešte upodozrievať, že zarába. Trénuje v prírode, alebo vo fitku.
Čo na to cirkevní dietológovia?
Keby som bol ja pre neho tým dietológom (spovedníkom, alebo duchovným vodcom) povedal by som mu, aby pokračoval a bude mať dvojaký tréning: Cvičí telo, ale aj silu ducha. Je to pokorujúce, ak si ľudia myslia a šuškajú, že nemá dosť a ešte si takto zarába. Je to tiež sila ducha, ak robí dobro, napriek nevďačnosti a podozrievaniu.
Čo poviete, nie je to evanjeliový postoj? A nerobil tak Pán Ježiš?!
Nabudúce: Dôvody a motívy askézy