Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

....ale ako svätý je ten, ktorý vás povolal, buďte aj vy svätí vo všetkom svojom počínaní; veď je napísané: „Buďte svätí, lebo ja som svätý.“ (1. list Petrov 1:15 – 16) 

Všetci vieme, že svätými sa stanú ľudia, ktorí celý život pomáhali ostatným, inšpirovali ich, nehľadeli na svoje záujmy, ale na iných a na pána Boha.

Každý pozná svätca, ktorý sa pre neho stal zaujímavým svojimi činmi, ktoré spravil za svojho života. Nehľadiac na to, či už trval jeho život dlho, alebo krátko. Mňa očarila svätá Lucia, o ktorej som nedávno čítala. Je to patrónka slepých, chorých detí, kajúcich prostitútok, farmárov, chudobných a spisovateľov. Narodila sa bohatým rodičom a bola vychovávaná v kresťanskej viere. Keď bola malá, stratila otca a zasvätila svoj život Bohu. Mala ťažko chorú matku, ktorú presvedčila, aby sa šla pomodliť k hrobu svätej Agáty za svoje uzdravenie. Boh vyslyšal jej prosby a Lucia sa priznala matke so svojim sľubom, ktorý dala pánu Bohu. Matka jej dala súhlas a peniaze rozdelila chudobným. Luciin nápadník ju udal za kresťanstvo a na súde sa ju snažili poštvať proti jej viere. Sudca ju chcel poslať do nevestinca, aby ju potupil ale ona odpovedala: „ Telo sa nakazí len vtedy, keď to duša dovolí.“ Rozhodli sa ju upáliť, ale to sa im neporadilo. Nakoniec ju mučili a prebodli mečom. Často sa svätá Lucia zobrazuje práve s prebodnutým hrdlom.

Za svoje presvedčenie zomrela už veľa ľudí. O veľa ľuďoch, ktorí boli možno ešte lepší ako tí čo boli vyhlásení za svätých ani nevieme. Možno práve niekoho takého stretávame každý deň po ceste do práce alebo do školy. Aj v tejto „zlej“ dobe sa nájde mnoho srdečných ľudí, no my si ich nevšímame. Všímame si len tých zlých, ale čo je hlavné, všímame si len seba. V každom z nás by mohol byť kúsok zo svätej Lucie, svätej Barbory a podobne. Veľa ľudí sa ale hanbí byť dobrými, pretože to nie je v móde. Nepotrebujeme byť moderní, no mali by sme byť ľuďmi, ktorí majú srdce na správnom mieste. Treba sa starať o ostatných ľudí, pretože nikdy nevieme, kedy budeme my potrebovať práve ich pomoc. Dôležitá je aj otázka, boli by sme schopní urobiť to čo spravila Lucia aj my? Ak nie, tak prečo?
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.