Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

2 Kor 1, 1-7, Mt 5, 1-12

 Každý človek túži po šťastí. Chce byť blahoslavený – povedané slovami dnešného evanjelia. 

Môžeme byť však šťastní v chudobe? Aj keď Ježiš spomína chudobní v duchu – čo je na dlhšie uvažovanie. Môžeme byť šťastní plačúci, aj keď sa v blahoslavenstvách hovorí, že budú potešení.

Ostatné blahoslavenstva, by sme nejako z tohto pohľadu šťastia ako-tak prijali.

Ale blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť – to nemá nič spoločné so šťastím.

A blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa potupovať a prenasledovať a všetko zlé na vás nepravdivo hovoriť; to je úplne nezlučiteľné so šťastím.

Takže, čo s tým? Nuž treba čítať blahoslavenstva dokonca a nie je iba prvú časť. A tam znie: lebo ich je nebeské kráľovstvo, lebo oni budú potešení, budú dedičmi zeme, oni budú nasýtení, dosiahnu milosrdenstvo, lebo oni uvidia Boha, lebo ich budú volať Božími synmi, lebo ich je nebeské kráľovstvo, radujte sa a jasajte, lebo máte hojnú odmenu v nebi.

Samozrejme nás to v prežívaní šťastia posúva do budúcna, do Božieho kráľovstva. Ale nemusí to byť len v budúcnosti.

Zdá sa, že sa ešte aj dnes nájde dosť veriacich, ktorým akoby strašila v hlave predstava, že sa treba odriekať každého pôžitku. Ako keby všetko príjemné bolo zlé alebo aspoň menej dobré len preto, že spôsobuje pôžitok. Ako keby sme sa Bohu páčili, iba keď trpíme. Bol by však taký Boh dobrým a láskavým Otcom?

 Naším ideálom je slúžil Bohu zo všetkých siľ, využiť preňho všetko, čo nám dal. Do toho patrí aj lákavá moc pôžitkov a odstrašujúci účinok bolesti. Aj to sú jeho dary. Musíme ich teda zapriahnuť a nedovoliť, aby nás odlákali alebo odstrašili od správneho smeru.

Preto by sme mali v radosti i v bolesti byť nasmerovaní na Boha. Je potrebné to jóbovské: Prijímať od Boha dobro i zlo. A vlastne nie je to povedané presné, lebo zlo nie je dielom Božím!

V evanjeliu zaznelo: radujte sa a jasajte, lebo máte hojnú odmenu v nebi. Skúsme všetko prežívať s láskou k Bohu a tešiť sa na hojnú odmenu v nebi.

Sv. Pavol to povedal takto: Utrpenia tohto času nie sú hodny porovnávania s budúcou slávou, ktorá sa na nás má zjaviť (Rim 8,18). Takže oplatí sa aj niečo znieť. A nakoniec dostáva sa nám aj dosť pekného a dobrého.

Turzovka, 6.6.2016

Úvahu nad dnešným evanjeliom môžete nájsť i na: http://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-a-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/336-pondelok-10-tyzdna-2

 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.