Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

V Cezročnom období sa neslávi osobitný aspekt Kristovho tajomstva.

Skôr sa, najmä v nedele, pripomína Kristovo tajomstvo v celej jeho plnosti (VSLR, 43).

Nedeľný lekcionár:  Rok C (Lekcionár I /C)

Feriálny lekcionár: Cyklus I (Lekcionár III)

Liturgia hodín:       III. zväzok

Liturgická farba:   zelená 

ÚVODNÉ POZNÁMKY

Myšlienky k liturgickej spiritualite

Cezročné obdobie je obdobím, v ktorom kresťanské spoločenstvo vierou vniká do hĺbky veľkonočného tajomstva a uvedomuje si mravné požiadavky nového života. Neodmysliteľnou podmienkou toho je počúvanie Božieho slova a usporiadanie života v jeho duchu. Preto Druhý vatikánsky koncil rozhodol, aby sa do liturgického slávenia zaviedlo hojnejšie a rozmanitejšie čítanie zo Svätého písma (pórov. SC, 35). Najmä nedeľné slávenia sú dôležitými okamihmi na ceste kresťanského dozrievania a obnovy v Kristovi.

Ten istý Koncil kladie do stredu života kresťanského spoločenstva nedeľu ako týždenné slávenie Kristovho zmŕtvychvstania. „Každý týždeň, v deň, ktorý Cirkev nazvala dňom Pána, pripomína si Pánovo vzkriesenie, ktoré okrem toho slávi raz do roka spolu s blaženým umučením Pána na najväčšie sviatky - na Veľkú noc" (SC, 102).

Práve nedeľnou oslavou Kristovho vzkriesenia obnovuje v sebe kresťan vlastnú veľkonočnú existenciu a kráča k plnej miere Kristovho veku (pórov. Ef4,13). Nedeľa je týždenným stretnutím sa zo zmŕtvychvstalým Kristom. 

Omše o Panne Márii v Cezročnom období 

V Cezročnom období prichodí nám zmieniť sa o možnosti častej liturgickej spomienky na Pannu Máriu v sobotu: je to pamiatka starobylá a takmer nenápadná, ktorú pružnosť teraz platného kalendára a rozmanitosť predlôh v misáli robí v tej najväčšej miere príhodnou a príťažlivou.

Veľmi tomu poslúži aj zbierka formulárov Omše o Panne Márii zverejnených Kongregáciou pre Boží kult roku 1987. Každý formulár (je ich 46) je obohatený teologicko-liturgicko-pastoračným úvodom, ktorý môže pomôcť pri homílii a katechéze. U nás máme zatiaľ z tejto schválenej zbierky viacero formulárov v časopise Liturgia. Zbierka omší o preblahoslavenej Panne Márii je určená cirkevným komunitám, ktoré v soboty Cezročného obdobia, ak na ne nepripadá povinná spomienka, často slávia spomienku na svätú Máriu, a preto vítajú, keď majú poruke viacero omšových formulárov. 

Omše vo feriálnych dňoch

V Cezročnom období sa môže ako feriálna omša brať okrem modlitieb
predchádzajúcej nedele hociktorý formulár z 34 nedieľ v Cezročnom období.

Namiesto feriálnej omše možno sláviť:

  • omšu o svätom, ktorý má v ten deň ľubovoľnú spomienku;
  • omšu o svätom, ktorý je na ten deň uvedený v martyrológiu;
  • omšu za rozličné potreby;
  • votívnu omšu;
  • každodennú omšu za zosnulých. Táto omša sa však môže sláviť
    len vtedy, keď sa aplikuje za zosnulých, a kňaz má brať formulár omše
    umiernene, aby sa bez príčiny a často nevynechávali predpísané čítania vo
    feriálnom lekcionári na jednotlivé dni (VSRM, 355c).

 Čítania pri všetkých omšiach o svätých, za rozličné potreby a vo votívnych omšiach sú z príslušnej férie, ak si nevyžaduje osobitné slávenie vlastné čítania.

Vo feriálnych dňoch sa berie jedna zo spoločných prefácií alebo prefácia (spolu s eucharistickou modlitbou) 2. a 4. eucharistickej modlitby.

V omšiach o svätom sa môže vziať prefácia spoločná alebo prefácia o svätých, ak nieje v omši o svätom vlastná prefácia.

V omši za rozličné potreby a vo votívnych omšiach sa berie prefácia spoločná, ak nieje v príslušnej omši určená iná prefácia. 

Liturgická farba tohto obdobia je zelená, ktorá sa môže použiť aj v omšiach za rozličné potreby a vo votívnych omšiach, ak sa v príslušnej omši nepredpisuje iná farba.