Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Rehoľa služobníkov Panny Márie, nazývaná aj servíti, vznikla v bohatom a rušnom meste Florencii (terajšie stredné Taliansko).

Vyvinula sa z nábožného bratstva, v ktorom sa spájali skutky kajúcnosti s mariánskou úctou. Spočiatku prevládalo v reholi mníšske úsilie o odlúčenosť od svetského ruchu. Preto prví servíti odišli z Florencie do samoty na vrch Monte Senario. Neskôr sa však rehoľa prispôsobila rozličným potrebám a formám apoštolátu.

Podobne ako iné reformné hnutia toho obdobia servíti sa usilovali obnoviť svoj život a život iných pomocou evanjeliovej chudoby a dobročinnosti. Veľmi na nich pôsobil vplyv dvoch veľkých, krátko predtým založených rádov - františkánov a dominikánov. Dominikán sv. Peter Veronský spolupracoval v rokoch 1244-45 na ich konečnej formácii. Tak ako dominikáni i servíti prijali rehoľné pravidlá sv. Augustína a aj ich rehoľné rúcho sa podobá dominikánskemu.

O zakladateľoch rehole Služobníkov Panny Márie vieme, že to boli vážení a verejne činní florentskí občania. Ba niektorí boli aj ženatí a mali rodinu, o ktorú sa museli postarať prv, ako začali mníšsky spôsob života. Podľa mena však poznáme iba dvoch: Bonfiglio a Alexius (Alexej) Falconieri, ktorý zomrel vyše storočný roku 1310. Medzi významné osobnosti prvého obdobia servítskej rehole patril sv. Filip Benizi, ktorý usmernil duchovný život rozvíjajúcej sa rehoľnej spoločnosti. V tradícii rehole sa uctievali kolektívne „Siedmi zakladatelia", ktorým napokon pápež Lev XIII. priznal roku 1888 titul svätých.

Za istý čas sa rehoľa Služobníkov Panny Márie rozvíjala a pracovala iba na talianskom území, ale po roku 1620 sa začala šíriť aj v ďalších krajinách Európy a iných svetadieloch. Okrem mnohých dobrých rehoľníkov a duchovných pastierov z rehole servítov podchádzali aj viacerí významní teológovia, vedeckí pracovníci a podporovatelia umenia.

ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom. Tatran Bratislava 1991