Ef 6, 1-9, Lk 13,22-30
Chcel Pán Ježiš vzbudiť u poslucháčov závisť keď im povedal:
A prídu od východu i západu, od severu i od juhu a budú stolovať v Božom kráľovstve?
Veľký filozof sv. Tomáš Akvinský závisť definuje takto: Závisť je smútok z cudzieho dobra, pokiaľ usúdi, že zmenšuje jeho vlastnú slávu. (sv.TA II/II q.36 a.1)
Keďže závisť je jeden zo Siedmich hlavných hriechov, určite Ježiš nechcel vzbudzovať závisť. Chcel skôr u poslucháčov vzbudiť túžbu po Božom kráľovstve, chcel ich motivovať. Varoval ich, aby sa nedostali do ozajstnej závisti ak ho neprijmú. Následne budú mimo Božieho kráľovstva, na mieste, kde bude plač a škrípanie zubami. Potom budú skutočne závidieť, že Abrahám, Izák, Jakub a všetci proroci sú v Božom kráľovstve, a oni sú vyhodení von.
Pomôžme si pri ďalšej úvahe opäť myšlienkou sv. Tomáša Akvinského: „Lepšie porozumieme závisti, ak ju dáme do kontrastu s opačnou vlastnosťou, ktorá je v pozícii čnosti a to je milosrdenstvo - dobroprajnosť. Závisť je protiľahlá milosrdenstvu priamo, pretože závistlivý smúti z dobra blížneho, milosrdný sa však rmúti zo zla blížneho.“ (sv.TA II/II q.36 a.3)
Človek má mať „rád aj seba samého“. Preto nemúťme nad šťastím tých, ktorí sú v Božom kráľovstve, majme sa radi a sami sa snažme do neho vojsť. Ako hovorí filozof Tomáš, „rmúťme sa nad zlom blížnych“ – modlíme sa za tých, ktorí odmietajú Ježiša a modlíme sa aj za tých, ktorí nás predišli do večnosti a ešte nie sú v sláve Ježiša Krista. A nás nech to motivuje v budovaní Božieho kráľovstva v našich srdciach.
Turzovka, 30.10.2024
Úvahu nad dnešným Božím slovom môžete nájsť i na:
https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/9-streda-30-tyzdna
https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1020-streda-30-tyzdna-2
https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1909-streda-30-tyzdna-18
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/2344-streda-30-tyzdna-19
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/3197-streda-30-tyzdna-21
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/3661-streda-30-tyzdna-22