2 Pt 1, 1-7, Mk 12, 1-12
Pápež Benedikt XVI. píše: „V podobenstve je Izrael znázornený v nájomníkoch vinice, ktorej majiteľ odcestoval a z ďalekej krajiny sa dožaduje úrody, ktorá mu patrí.
Dejiny stále nového Božieho zápasu s Izraelom a o Izrael sú predstavené v slede služobníkov, ktorí prichádzajú na pánov príkaz, aby vybrali nájom, čiže príslušný podiel z úrody. Z rozprávania, ktoré hovorí o zlom zaobchádzaní so sluhami, ba o ich usmrtení, presvitá osud prorokov, ich utrpenie a márnosť ich úsilia.
Nakoniec, ako posledný pokus, posiela majiteľ svojho „milovaného syna“, dediča, ktorý zo svojho titulu môže vymáhať nájom aj pred súdom, a preto môže dúfať vo väčšiu pozornosť. Stáva sa však opak. Nájomníci syna zavraždia práve preto, že je dedič; tak chcú vinicu s konečnou platnosťou prebrať do svojho vlastníctva. Ježiš v podobenstve pokračuje: „Čo teda urobí pán vinice? Príde, vinohradníkov zahubí a vinicu dá iným.“ (Mk 12,9)
Na tomto mieste prechádza podobenstvo od domnelého rozprávania o minulosti k situácii poslucháčov. Príbeh sa nečakane stáva prítomnosťou. Poslucháči vedia: To rozpráva o nás. (porov. Mk 12,12) Tak ako zle zaobchádzali s prorokmi a zabíjali ich, tak chcete aj vy zabiť mňa: Rozprávam o vás a o sebe.
V tomto bode sa moderný výklad končí a tak odsúva podobenstvo znova do minulosti; a zdalo by sa, že ono predsa len hovorí iba o vtedajšej dobe, o tom, že Ježišovi súčasníci odmietli jeho posolstvo; o tom, že zomrel na kríži. Pán však vždy hovorí v prítomnosti a smerom do budúcnosti. Hovorí aj s nami a o nás. Ak otvoríme oči – nie je potom to, o čom sa tu rozpráva, naozaj opisom našej prítomnosti? Nie je presne toto logika moderných čias, našich čias? Vyhlásme Boha za mŕtveho, potom sme my sami bohom. Konečne nie sme vlastníctvom niekoho iného, ale sme výhradnými vlastníkmi seba a majiteľmi sveta. Konečne si môžeme robiť, čo sa nám zapáči. Zbavíme sa Boha; niet nad nami žiadneho meradla, sme meradlom sami sebe. „Vinica“ patrí nám. Teraz začíname vidieť, čo sa potom stane s človekom a so svetom...
Takto je to s Izraelom, Cirkvou a ľudstvom neustále. Neustále stojíme v temnote skúšky a môžeme len volať k Bohu: „Obnov nás!“ Ale v Ježišových slovách je už prítomné prisľúbenie – počiatočná odpoveď na prosbu: „Chráň ju (túto vinicu)!“ Kráľovstvo bude odovzdané iným sluhom – tento výrok je práve tak hrozbou súdu, ako aj prisľúbením. Prezrádza, že Pánovi na tejto vinici záleží, že nie je odkázaný na súčasných sluhov. Táto hrozba i prisľúbenie sa netýka len vládnucich kruhov, o ktorých a s ktorými Ježiš rozpráva. Platí aj v novom Božom ľude – nedotýka sa síce Cirkvi ako celku, čiastkových cirkví však neustále, ako ukazujú aj slová Vzkrieseného efezskej cirkvi: „...rob pokánie a konaj ako prv. Ak nie, prídem na teba a pohnem tvoj svietnik z jeho miesta...“ (Zjv 2,5)
Po hrozbe a prisľúbení odovzdania vinice iným sluhom však nasleduje oveľa podstatnejší prísľub. Pán cituje Žalm 118,22: „Kameň, čo stavitelia zavrhli, stal sa kameňom uholným.“ Smrť Syna nie je posledné slovo. Zabitý nezostáva v smrti, nezostáva „odvrhnutý“. Stáva sa novým začiatkom. Ježiš dáva najavo, že on sám bude zabitým synom; predpovedá svoj kríž a zmŕtvychvstanie a ohlasuje, že na ňom, Zabitom a Zmŕtvychvstalom, Boh vo svete postaví novú stavbu, nový chrám.
Ježiš opúšťa obraz viniča a nahrádza ho obrazom živej Božej stavby. Kríž nie je koniec, ale nový začiatok. Pieseň o vinici sa nekončí zabitím Syna. Otvára horizont smerom k novému Božiemu konaniu. Nemožno prehliadnuť styčné body s 2. kapitolou Jánovho evanjelia, so slovami o zničení chrámu a o jeho znovuvybudovaní. Boh nezlyhá; ak sme my neverní, on napriek tomu zostáva verný (porov. 2 Tim 2,13). [...] Pre svoju lásku nachádza nové a veľkolepejšie cesty.
(Benedikt XVI., Ježiš Nazaretský, I., Trnava 2007, str. 272-275)
Pozrite tiež: http://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/803-pondelok-9-tyzdna
https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1751-pondelok-9-tyzdna-2
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/3014-pondelok-9-tyzdna-21
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/3949-pondelok-9-tyzdna-23