Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Dňa 19. júna 1988 sa zoznam svätých katolíckej cirkvi rozšíril o veľkú skupinu 117 vietnamských mučeníkov, ktorým pápež Ján Pavol II. priznal titul a úctu svätých. Neskôr boli títo svätci zaradení do všeobecného liturgického kalendára Cirkvi na deň 24. novembra.

 Spomenutí mučeníci pochádzali z rozličných častí Vietnamu a z rozličných vrstiev Božieho ľudu; podstúpili mučenie a rôzne spôsoby smrti vo viacerých prenasledovaniach 18. a 19. storočia. Veľká väčšina z nich (108) zomrela za panovníkov Minh Manha (1820-1840) a Tu Duca (1847-1883). Medzi mučeníkmi bolo osem biskupov, 50 kňazov a 59 laických veriacich. Viacerí biskupi a kňazi boli členmi dominikánskej rehole, iní zase patrili k Parížskemu inštitútu zahraničných misií. Niektorí laici patrili k tretiemu rádu sv. Dominika.

Podľa národnosti bolo 96 Vietnamcov, jedenásti boli Španieli a desiati Francúzi. Laickí veriaci boli všetci domáceho pôvodu, takmer všetci otcovia rodín, ba aj jedna žena, Agnesa Le Thi Thanh, matka šiestich detí.

Z početnej skupiny sa v liturgickom kalendári uvádza menovite kňaz Andrej Dung-Lac. Uvedieme si tu v krátkosti základné údaje o jeho živote.

Jeho pôvodné meno bolo Dung. Pochádzal z provincie Bac-Ninch. Jeho pohanskí rodičia boli veľmi chudobní, a preto sa rozhodli zbaviť sa chlapca. Kúpil ho od nich istý katechéta, ktorý ho vychoval a pokrstil na meno Andrej. Andrej prejavil veľkú inteligenciu a nábožnosť, takže sa stal katechétom a po desaťročnom úspešnom účinkovaní a teologických štúdiách aj kňazom 15. marca 1823.

Pastoračnú službu vykonával na viacerých miestach v sťažených podmienkach prenasledovania. Na jednom mieste mu zrúcali dom, v ktorom býval. Napokon ho uväznili v prefektúre Ly-Nham. Avšak obetaví veriaci poskladali peniaze a vykúpili ho.

Odvtedy si zmenil meno na Lac (čít. lak) a prešiel do inej prefektúry. Pôsobil aj v osobitne nebezpečných provinciách Hanoi a Nam-Dinh. Sťažoval si na nedostatok odvahy: "Tí, čo zomierajú za vieru, idú do neba. My sa však stále skrývame a míňame peniaze na to, aby sme sa vyslobodili z rúk prenasledovateľov. Bolo by lepšie dať sa uväzniť a zomrieť!"

Táto túžba sa mu splnila štyri roky po jej vyslovení, keď ho 10. novembra 1839 v Ke-Songu dal uväzniť miestny starosta spolu s iným kňazom. Kňaza Andreja Dung-Laca kresťania síce vykúpili, ale o niekoľko dní ho znovu chytili a 16. novembra 1839 uväznili v meste Hanoi. Tam ho podrobili viacerým výsluchom a nútili ho, aby pošliapal kríž. Keď ostal pevný vo viere, odsúdili ho na smrť sťatím. Rozsudok vykonali 21. decembra 1839.

Andreja Dung-Laca vyhlásil za blahoslaveného spolu s inými vietnamskými mučeníkmi pápež Lev XIII. v máji r. 1900. Za svätého ho vyhlásil spolu s ďalšími 116 mučeníkmi pápež Ján Pavol II. 19. júna 1988.

Ako vieme, vietnamskí kresťania boli krvavo prenasledovaní aj v tomto storočí, a to najmä pod marxistickým režimom po druhej svetovej vojne. Napriek tomu kresťanská viera nevymizla. V čase vyhlásenia 117 vietnamských mučeníkov za svätých mala katolícka cirkev vo Vietname 25 diecéz s celkovým počtom šesť miliónov veriacich.

ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 5. Dobrá kniha Trnava 1995