Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Keď dávali v televízii nejaký seriál, bolo zvykom, že hlásateľka v krátkosti zopakovala predchádzajúci dej. Teraz je to už vizuálnejšie: Dávajú zopár obrázkov z predchádzajúceho dielu. Tiež pri spomienke na velikánov kultúra, umenia, vedy sa hovorí čím sa zapísali do, toho ktorého odvetvia  

Pokúsime sa zopakovať niečo zo života našej zosnulej... Čím sa zapísala do života farnosti, rodiny? ...

Vy najbližší si v pamäti vybavujete obrazy, ktorých ste boli účastní za 90 rokov jej požehnaného života.

Nie zanedbateľný, pre nás čo tu ostávame, je jej životný odkaz. Mohol by byť v pointe nasledujúcej legendy od dánskeho spisovateľa a konvertitu Joergensena Spupný topoľ, ktorú sa pokúsim prerozprávať v skrátenej forme.

Bola krásna jar. Medzi stromami lesa, kríkmi a porastom lúk sa však šíril akýsi nepokoj, vyvolaný topoľom. Od stvorenia sveta sa tu nepočulo čosi také revolučné. Priatelia - ozval sa topoľ - slávne pokolenie rastlín si od najstarších čias strážilo svoju dôstojnosť a česť. Veď predsa tak ľudia, ako i zvieratá, závisia od nás. Nestaráme sa azda o potravu pre všetky živé bytosti? Všetko závisí od nás. Ale, priatelia, jestvuje jedna mocnosť, od ktorej vraj závisíme aj my. Mám na mysli tú ohnivú guľu nad nami, slnko. Verte mi, tvrdenie o jej dôležitosti pre náš život je zastaraná povera, nehodná modernej a sebavedomej rastliny. A usiloval sa všetkých presvedčiť. No nepodarilo sa mu to. Lebo, len čo urobil dlhšiu prestávku v reči - aby sa nadýchol - z blízkej záhrady bolo počuť nepokojný šum starých dubov na znak nesúhlasu.

A topoľ zareagoval: Viem dobre, že v ríši rastlín jestvujú spiatočníci, naviazaní na staré dogmy. Mám však dôveru v zdravý zmysel mladých. Tí sa isto nedajú obalamutiť kadejakými poverami.  Musíme vystačiť sami sebe a zhodiť zo šije jarmo, najmä slnka. Takto vznikne nová generácia rastlín, ktoré budú oveľa krajšie a prekvapia svet svojou veľkosťou a sviežosťou. Slnko, tvoje kráľovstvo tam hore sa definitívne skončilo. Svieť si komu chceš, my ťa nepotrebujeme.

Na to sa topoľ dal do vysvetľovania štrajkového plánu. Odo dneška prestaneme pracovať za dňa, a všetky aktivity prenesieme na noc. Takto vznikne nová generácia slobodných rastlín. Celý les a lúky zamávali halúzkami a listami na znak súhlasu.

Už po niekoľkých dňoch boli ľudia svedkami zvláštneho úkazu. Kvety ostali cez deň zavreté a listy stromov zvinuté. Večer sa otvárali slabunkému svitu hviezd. Úbohé stvory. Veru, už začali ľutovať, že sa dali zviesť.

 Ich listy, voľakedy také zelené a svieže, po čase žltli, ako keby sa blížila zima. Už viac nebolo počuť ani včely, ani spev vtákov. Stromy, kríky a lúky dookola čakali na svoju smrť. Topoľ sa už neozýval. Už dodýchal. A so svojimi suchými ratolesťami vyzeral ako veľká metla. Už nikto viac neopakoval jeho zvrátené teórie...

Prešli jar, leto, jeseň, zima a znova jar. Slnko prebudilo k životu celú prírodu. Okrem mŕtveho lesa a okolitých lúk.

Tu sa končí Joergensenova legenda. A jej význam? To Dán nechal na svojich čitateľov. A tak sa o to spolu pokúsime.

Slnko je symbolom toho stvoriteľského Slnka, Boha. Topoľ predstavuje mocnosť zla. Lebo iba diabol je schopný radikálneho bojkotu Boha. Ľudia nie. Aj tí najzarytejší ateisti vydajú zavše podivuhodné, aj keď azda  podvedomé svedectvo túžby po Bohu. A koho symbolizuje les a lúky? No tých, ktorí nechodia do kostola, vyhlásia mnohí. Také jednoduché to isto nie je, aj keď v princípe majú návštevníci kostola väčšie šance otvoriť sa božskému slnku. Mnohí sa ním dajú nedeľnou návštevou bohoslužieb alebo modlitbou pred spánkom ožiariť, ale im ani na um nepríde, že vlastne celý deň či týždeň bojkotujú toho, ktorého v nedeľu navštívili a ktorého meno vo večernej modlitbe vyslovovali.

Teší ma, že naša zosnulá sestra, patrila k tým čo sa otvárali Slnku života a zanechala nám pekný príklad.

Podvysoká 10.12.2014