Minule:
Boh, ktorý stvoril človeka z lásky, aj ho povolal k láske, ktorá je základným a vrodeným povolaním každej ľudskej bytosti.
Keďže ho Boh stvoril človeka ako muža a ženu, ich vzájomná láska sa stáva obrazom absolútnej a večnej lásky, ktorou Boh miluje človeka.
Manželská láska svojou prirodzenosťou smeruje k tomu, aby bola plodná.
Rodičia majú účasť na stvoriteľskom akte Boha.
Katechizmus Katolíckej cirkvi (KKC) v č. textu 2202 píše:
Muž a žena spojení v manželstve (1882) tvoria spolu so svojimi deťmi rodinu. Táto ustanovizeň predchádza akékoľvek uznanie verejnou mocou; tá je povinná ju prijať.
Rodina formuje človeka:
Akým spôsobom je možné zmeniť pohana na kresťana? – pýtal sa sv. Klement († 97 ) a ihneď dal aj odpoveď: Je potrebné umiestniť ho na určitý čas do skutočne kresťanskej rodiny. Táto pravda je stále aktuálna.
Aká je skutočne kresťanská rodina? Ako ju formovať?
Sv. Ján Pavol II. v dokumente venovanom rodine hovoril: „Rodina, staň sa tým, čím si” a vysvetlil: „V pláne Boha Stvoriteľa a Vykupiteľa rodina spoznáva nielen svoju totožnosť, čiže to, čím sama je, ale i svoje povolanie, čiže to, čo môže a má robiť. (FC 17) Katechizmus Katolíckej cirkvi tlmočí, že „manželstvo a rodina sú zamerané na dobro manželov a na plodenie a výchovu detí. Láska manželov a rodenie detí vytvárajú medzi členmi osobné vzťahy a základnú zodpovednosť.” (KKC 2201)
Základ rodiny:
Sv. Ján Pavol II. učil, že podstata a úloha rodiny je napokon určená skrze Lásku. Rodina dostáva „poslanie strážiť, prejavovať a sprostredkúvať lásku.” (FC 17) Z tohto dôvodu ju KKC nazýva „privilegované spoločenstvo”, lebo „vzťahy vo vnútri rodiny vytvárajú príbuznosť citov, náklonnosti a záujmov, ktoré pochádzajú predovšetkým zo vzájomnej úcty osôb.” (KKC 2206)
Rodina tvorí spoločnosť.
Rodina, formovaná po kresťansky formuje a vovádza nových členov do života spoločnosti. Katechizmus tvrdí, že rodina je „prvotná bunka spoločenského života” a vysvetľuje, že je „prirodzeným spoločenstvom”, v ktorom sú muž a žena povolaní k darovaniu seba v láske a v darovaní života.
Autorita, stálosť a životné vzťahy vo vnútri rodiny tvoria základ slobody, bezpečnosti a bratstva v rámci spoločnosti. Rodina je spoločenstvo, v ktorom si už od detstva možno osvojovať morálne hodnoty, začať uctievať Boha a správne užívať slobodu.” (KKC 2207)