Minule:
Závisť nám tiež pomáha objaviť naše životné túžby.
Závisť nepriznávame - ospravedlňujeme ju nespravodlivosťou.
Ťažko priznávame, že iní sú lepší, šikovnejší.
Spoznávanie závisti v nás môže motivovať k zmene života
Súťaživosť
Práve prebiehajú olympijské hry. Mnohí športovci hovoria o tom, ako v detstve videli víťazov a chceli sa im vyrovnať. Nezávideli, motivovalo ich to k tréningu, dodávalo energiu. Keby ostali pri závisti, nerástli by. Naopak bolo by to pre nich frustrujúce. Takto jednoducho sme prišli k súťaživosti.
Fenomén doby
Je nepopierateľné, že zvlášť v súčasnej spoločnosti je stály boj ako dosiahnuť pracovný, hospodársky, či športový úspech. Niekedy ide až o prehnanú súťaživosťou.
Máte prekonávať iných?
Dôležité je, aby sa to dosahovalo čestne. Nie, ako to vidno v niektorých športových odvetviach i na olympiáde (doping, rodová nerovnosť). Motívom by nemala byť závisť. Taký druh pretekania sa, je užitočný v ústavoch, školách, dokonca aj v kláštoroch. Nezvrhne sa, keď ide o skutočné dobro, teda opravdivé hodnoty. O sv. Antonovi Pustovníkovi sa píše, že vo všetkom iným ustupoval, len v čnosti chcel byť prvý.
Rešpektovať iných, dokonca im priať.
Jeden nás vynikajúci strelec sa vyznal ako mu pomohol tréner, ktorý ho učil tomu, aby na pretekoch doprial úspech súperom. Vieme, že duchovná pohoda najmä je pri streľbe veľmi dôležitá. Už mu nešlo o to, aby porazil, tobôž pokoril súperov, ale aby nastrieľal čím viac bodov. Sústredil sa na svoj výkon.
Tento recept môžeme zobrať do každodenného života. V živote by malo ísť skôr o spoluprácu ako o súperenie.
Nabudúce: Rizika súťaživosti