Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Minule:

Zlé časy môžu šíriť beznádej

Znakom zlých časov je bujnenie falošných proroctiev

Mnohí sa v zlých časoch oddávajú materializmu a pôžitkárstvu

Askéza pomáha prekonávať zlé časy

Dôsledok zlých časov – sebectvo (ľahostajnosť?)

Množstvo „joboviek“

Dovolím si citovať komentár k predchádzajúcej úvahe: „...správy na TV sú jobovky od začiatku do konca. Ale nemám z toho pocit, beznádeje a depresie. My sme v socializme vyrastali v skromnosti, tak hádam vydržíme aj to zdražovanie. Ale z vojnového konfliktu, z toho mám strach.“

Vnútená askéza

K obmedzovaniu sme často donútení. Vedie nás to k závisti. Vidíme, čo všetko majú iní. Dôsledkom je nielen závisť voči tým čo majú viac, ale aj ľahostajnosť voči tým, ktorí majú málo, alebo takmer nič.

Nepovinná askéza

Kedysi som čítal „nobelovku“ o indickom mníchovi. Dal sa na svetskú dráhu. Nič nevedel – iba sa postiť. Vďaka svojej askéze (odriekaniu) neprijal hocakú prácu. Čakal na výhodnejšie ponuky a ďaleko to dotiahol

Bez askézy do skazy

Začne sa to pošliapavaním pravdy. Konkrétne: Aby sme potlačili súcit s utečencami (napríklad z Ukrajiny) osočujeme ich, alebo poukazujeme na ich nedostatky. Typickým príkladom bolo rozšírené video, ako na pumpe terorizovali invalidku. Nakoniec sa ukázalo, že to neboli Ukrajinci.

Čo môže v tom pomôcť askéza?

Ak premáhame sebectvo, premôžeme aj ľahostajnosť, bližšia nám je pravda a dokonca pomáhame iným prežiť ťažké časy.

Nabudúce: Labyrint pokušení