Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

 

 

Prečo nesvietia sviečky na hlavnom oltári? Svietili vždy a po pozlátení oltára sa nezapaľujú.

 

Všeobecné smernice Rímskeho misála v bode 259 hovoria: Oltár na ktorom sa pod sviatostnými znakmi sprítomňuje obeta kríža... je stredom vzdávania vďaky.

Tým oltárom nie je bývalý hlavný oltár kde je svätostánok, ale kde sa obetuje sv. omša.

Bod 269 hovorí o sviečkach, ktoré treba vhodne umiestniť na oltár, alebo vedľa neho.  My máme sviečky na oltári. Teda „obetnom stole“, ako ho niekedy kvôli rozlíšeniu od „starého, hlavného oltára“, nesprávne voláme. Takže hlavným oltárom je ten, na ktorom sa obetuje sv. omša.

Ako je to so sviečkami na ostatných oltároch – či "hlavnom", alebo bočnom?

V bode 267 Smernice hovoria: Vedľajších oltárov nech je čo najmenej. V nových kostoloch ich treba podľa možnosti umiestniť v kaplnkách nejako oddelených od chrámovej lode. My tieto oltáre máme, patria do architektúry kostola a sú „kultúrnym dedičstvom“ našej farnosti. Nebolo by vhodné ich odstraňovať, ale nemáme ich zdôrazňovať, aby neodvádzali pozornosť. Preto aj kvetinová výzdoba, oltárne plachty a sviečky by ich nemali zdôrazňovať.

Sviečky

- Ak sú na oltároch, kde sa neslávi sv. omša, sú tam preto, lebo dotvárajú architektúru oltára. A je správne, že sa nezapaľujú. Navyše dosť čmudia – čo sa nám nezdá na prvý pohľad, ale všimnite si pravoslávne kostoly, kde zapaľujú veľa sviečok, aké sú zadymené. Oltáre máme pozlátené a škoda by ich bolo takto opäť znehodnotiť.

Kvetiny

– je dobré ak sa nimi vyzdobuje oltár na ktorom sa obetuje sv. omša.

Oltárne plachty

-   To sú vlastne obrusy. V domácnosti, keď slávnostne stolujeme, dávame pekné, biele obrusy. V kostole by mal byť iba tam, kde sa obetuje sv. omša. Pred svätostánkom by mal byť iba korporál (malý obrúsok).

V bývalých farnostiach (Brezno) sme to riešili tak, že na bočné oltáre sme dali tmavšie zamatové prikrývky. Kde bola pekná oltárna doska (menza), zvyčajne mramorová, nechali sme ju bez prikrývky (katedrála v Banskej Bystrici).
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.