Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

 

 

 

1 Kr 8, 22-23. 27-30, Mk 7, 1-13 

Aby sme sa stále farizejsky nezaoberali farizejmi, skúsme meditovať nad dnešným Božím slovom pozitívne.

Presnejšie so zameraním na seba: Ako sa my máme a môžeme duchovne očistiť. Zdá sa, že potrebujeme nasledovať farizejov v túžbe byť čistými.  Ako sa teda očisťovať? 

Pán kardinál Tomáš Špidlik ma o tom dokonca celú knihu s názvom: Ako očistiť svoje srdce. Ako túto problematiku vtesnať do jedného krátkeho príhovoru?! Nad tým sa však vôbec nemusíme trápiť, veď každá stať Božieho slova a tým aj úvahy nad ním, nám v tom môžu pomáhať.

Základ je vybudovať osobný vzťah k Bohu, „aby Kristus skrze vieru prebýval vo vašich srdciach, aby ste boli zakorenení a upevnení v láske a mohli so všetkými svätými pochopiť, aká je šírka, dĺžka, výška a hĺbka, presahujúcu každé poznanie, aby vás naplnila celá Božia milosť.“ Ef. 3,17-19.  

Tento hlboký vzťah k Bohu nie je výsadou len novozákonného človeka.

Jeremiáš v 31,33 hovorí: Toto je zmluva, ktorú uzavriem s domom Izraela o tých dňoch, hovorí Pán. Svoj zákon im dám do vnútra a vpíšem do ich srdca.

Vyzerá, že je to iba pre mesiášske časy, ale nie. Úprimný vzťah starozákonného človeka k Bohu môžeme nájsť v žalmoch, u Abraháma, v dôvere Jozefa (Egyptského)... A nenechajme bez povšimnutia Šalamúnovu modlitbu, ktorá nám zaznela v prvom čítaní:  Šalamún si pred očami celého izraelského spoločenstva stal pred Pánov oltár, vystrel ruky k nebu a povedal: „Pane, Bože Izraela, tebe niet podobného Boha ani hore na nebi ani dolu na zemi, lebo ty zachovávaš zmluvu a milosrdenstvo so svojimi služobníkmi, ktorí celým svojím srdcom kráčajú pred tebou. Nezaškodí si prečítať celú stať. 

V tejto tradícii pokračujú aj novozákonní veriaci. Bolo u nich vidieť veľkú oddanosť Ježišovi. Vlastne tak to bolo počas celých troch storočí prenasledovania.

Úžasné je na tom to, že Cirkev bola maličká a začínajúca. Ako klíček vystavený mrazu. Čo ich mohlo držať? Práve toto ukotvenie v Bohu a vo vzájomnom spoločenstve, im pomohlo udržať sa. V liste Efezanom sme počuli, aby boli zakorenení a upevnení v láske a mohli so všetkými svätými pochopiť... a poznať aj Kristovu lásku

Po milánskom edikte v roku 313 sa ukázalo nebezpečie, že do Cirkvi sa dostane ľahostajnosť. Kresťanstvo sa stalo štátnym náboženstvom a to má svoje ťažkosti. Veľké. Vidíme to teraz. Ja, môj otec i starý otec boli katolíci. Za vrchol kresťanského života a zodpovednosti za dieťa je: Veď som ťa dal pokrstiť.

Ako sa viera mohla udržať celé stáročia?

Martyrius Sahdona, sýrsky autor zo 7. st.:  Môže sa stať, že tak ako je potrebný vzduch pri dýchaní, tak sa stane Boží Duch blízky nášmu srdcu a bude stále bývať v nás.   

Vieme, že Pán svoju blízkosť s nami podmieňuje čistým srdcom. Veď povedal: Blahoslavení čistého srdca, lebo uvidia Boha.

 František Assiský: Čistého srdca je ten kto pohŕda pozemskými vecami a hľadá nebeské a neprestajne sa klania Pánovi, pravému Bohu s čistým srdcom a duchom.  

Boris Vyšeslavcev ( ruský teológ + 1954): Ak je náboženstvo osobným vzťahom k Bohu, tak styk s božstvom nie je možný inak než v hĺbke môjho ja, v hlbine srdca.

Vedec B. Pascal hovorí: Boh je citlivý na srdce.

Takže: Ak nechceme byť farizejskí, je potrebné aby náš vzťah začal v srdci, rástol v ňom. Potom prejavy viery nebudú povrchne a povedzme: farizejské a Pánom kritizované.

Turzovka, 12.2.2016




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.