Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

 

 

Flm 7-20, 1, Lk 17, 20-25

 Pri osobnom stretnutí, či telefonovaní sa ľudia často pýtajú: Čo nové? Prečo sa hovorí o novostiach? Je to v prirodzenosti človeka a nebudeme sa predsa opakovať! Iba starí, zábudliví ľudia sa opakujú a viete, aké je to nepríjemné počúvať nejakú historku x-krát. Aj tak by mohlo znieť vysvetlenie, či ospravedlnenie našej snahy po novostiach.

 Našou snahou po novostiach môžu byť naše vzťahy povrchné a neobohacujúce.

 Toto prenášame aj do prežívania viery. Farizejov zaujímali novoty: kedy príde božie kráľovstvo. Pán odpovedá: „Božie kráľovstvo neprichádza tak, že by sa to dalo spozorovať. Ani nepovedia: ‚Aha, tu je!‘ alebo: ‚Tamto je!‘, lebo Božie kráľovstvo je medzi vami.“

 A povedia vám: ‚Hľa, tu je!‘, ‚Hľa, tamto je!‘ Nechoďte nikde, nebežte za nimi! – upozorňuje Pán. Zdá sa, že to už neplatí iba pre farizejov a súčasníkov, ale pre všetkých.

Nebadáte, že ľudia sa hrnú za senzáciami a novotami aj v náboženstve? Ako sa navštevujú rôzne miesta vizionárov a čaká sa čo povie Panna Mária, čo videli omilostení...

Poviete: Veď Cirkev uznala niektoré miesta. Samozrejme. A myslím, že sú aj dosť dôležité posolstva. Nie zháňanie novosti!

Lurdy: Cirkev vyhlásila dogmu o Nepoškvrnenom počatí. Mnohí (vlažní) veriaci boli však na pochybách. Tu prišli zjavenia v Lurdoch. Bernadeta bola presvedčená, že vidí Pannu Máriu. Pri poslednom zjavení jej povie: Som Nepoškvrnené počatie. Vôbec tomu nerozumela a cestou na faru si to opakuje, aby nezabudla. Panna Mária jej to povedala v spisovnej Francúzštine a ona hovorila len nárečím. Farárovi to povedala sklamaná, že to nie je Panna Mária. Farár sa vtedy úžasne potešil, najradšej by Bernadetku vyobjímal. A uveril. A s nim mnohí. Zjavenie na povzbudenie!

Fatima: Svet bol pred dvoma kataklizmami – svetovými vojnami. Začínal veľký odpad od Boha. Vtedy zasahuje Matka Cirkvi – Panna Mária. Vyzýva k pokániu a modlitbe. Teda žiadna novota! Je to evanjeliové – iba pripomenuté. Vyberá si deti, ktoré nevedia kde je Rusko, čo je revolúcia... Keby sa zjavila nejakému kňazovi, kto by mu uveril. Povedali by – vymýšľa. A Boh ukázal veriacim a všetkým ľuďom dobrej vôle, že bdie nad svetom, má to „pod  kontrolou“. Učí nás dôvere, povzbudzuje k viere.

 Záleží iba od nás, nakoľko budujeme Božie kráľovstvo, ktoré je medzi nami, a či sa oň pričiňujeme.    

Ak žijeme Božie kráľovstvo, nemusíme sa naháňať za novotami a zjaveniami. Pán nám odkazuje: Nechoďte nikde, nebežte za nimi! 

Človek, ktorý žije pre Božie kráľovstvo, je v srdci bohatý a nemusí rozprávať o novotách, klebetách a má čo hovoriť. Obohacuje aj iných.

Turzovka, 13.10.2014
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.