Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

 

 

Jer 17, 5-10, Lk 16, 19-31 

Poznáte to: Pán biskup cestuje ma lodi.

Strhne sa veľká búrka. Biskup pošle pozrieť tajomníka na palubu. Po návrate do kajuty sa ho pýta, čo sa tam deje. On: Vlny sa prevaľujú po lodi a námorníci kľajú. Biskup si povie: To je dobré! Tajomník sa začuduje. Po čase ho opäť pošle a pýta sa ho ako to hore vyzerá. On: Vlny sú snáď ešte väčšie a námorníci pobehujú a strašne kľajú. Biskup opäť: To je dobré! Tajomník sa opäť začuduje, ale už sa aj opýta: Prečo je to dobré? Biskup: Ak sa začnú modliť, bude s nami zlé!

Táto anekdota vyjadruje starú skúsenosť. Človek sa často začne modliť, ak je s nim už veľmi zlé, keď nevie kam z konopí.

Táto mentalita sa odzrkadľuje i v dnešnom podobenstve o Boháčovi a Lazárovi. Boháč sa začne modliť: Otec Abrahám, zľutuj sa nado mnou, až keď je s ním už veľmi zle. Keď sa ocitol v bezvýchodiskovej situácii.

Ako sa vyhnúť tej situácií? Myslím, že nám niečo napovie prvé čítanie: Zlorečený človek, ktorý sa spolieha na človeka; telo urobil svojou oporou a jeho srdce sa vzďaľuje od Pána. Viem, vyzerá to príliš „starozákonne“, ale môžeme si to bezproblémovo dešifrovať. A nemusíme byť starí a chorí, aby sme si už zvykli, že aj keď máme energiu, nemôžme sa spoliehať na seba. Nie všetko zvládneme.

Prorok pridáva, pre orientálcov veľmi trefné prirovnanie, o človeku, ktorý nepočíta s Bohom: Bude ako tamariška na púšti, neuzrie prichádzať blaho, svoj domov bude mať v suchopárnej pustatine, v zemi soľnatej, kde sa nedá bývať.

Podobenstvo Pána Ježiša je nám relatívne bližšie a nám odkazuje, čo robiť ak sme pri sile, možnostiach a prostriedkoch:

Ak si pri sile, všimni si chorého a slabého.   

Ak máš možnosti, pomôž tomu kto ich nemá.

Ak máš prostriedky, podeľ sa s tým, kto ich nemá.

A nemodlíme sa len vtedy, keď sme v koncoch – ako tí námorníci, ale vždy, aby sme vedeli čo so silou, možnosťami a prostriedkami. A tieto schopnosti využívajme pre iných. Potom budeme ako strom zasadený pri vode, ktorý k potoku vystiera korene; nebude sa báť, keď príde horúčosť, jeho lístie zostane zelené; ani v suchom roku nebude mať starosti a neprestane rodiť ovocie.

Turzovka, 16.3.2017 

 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.