Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

 

 

Gn 37, 3-4. 12-13a. 17b-28, Mt 21, 33-43. 45-46

Pred pár rokmi som v bývalej farnosti pri piatkových svätých omšiach hovoril o priateľstve.

Mladí dosť stavajú na vzťahoch, myslím že ich to zaujalo.

Mali sme sériu: Čo by sme chceli vidieť u priateľov, svojich blízkych? Keď boli tieto čítania urobil som výnimku a riešili sme: Čo by sme nechceli vidieť u priateľov?

Keďže príhovory boli vo forme dialógu, zazneli rôzne názory. Rezonovala tam často zrada – v rôznych odtieňoch. Je to tvrdé slovo a ešte tvrdšia skúsenosť. Ale aj sklamanie bolí.

Položme si aj my dnes túto otázku z pohľadu dnešných čítaní: Aké zlé vlastnosti v medziľudských vzťahoch sa v nich objavili?

Aké nedostatky, až zločiny nám teda predstavilo dnešné Božie slovo?

Lekcia: Bratia ho začali nenávidieť... závisť. Dohodli sa, že ho zabijú... vražda.

Evanjelium: jedného zbili, iného zabili, ukameňovali... Poďme zabime ho...

To bolo v podobenstve. V reáli: Pokúšali sa ho zajať, len sa báli zástupu.

Prečo sa Jozef dostal do takej situácie? Nie je to dôsledok tohto? Izrael miloval Jozefa viac ako všetkých svojich synov, lebo sa mu narodil v starobe, a dal mu urobiť dlhú tuniku. A už je to tu: Dôsledkom uprednostňovania od otca, prišla závisť!

Vidíme to neraz u detí. Pred časom prebehla správa: Malá dcéra dala svojho malého bračeka na betón, aby prechladol a zomrel. Závidela, žiarlila, že ho majú rodičia radšej, viac sa mu venujú.

A nie je to aj u dospelých? Koľko počúvate a možno aj prežívate: Ja som sa o mamu starala, doopatrovala som ju, a ona dala všetko synovi! A je na svete nenávisť a hnev na smrť – či do smrti!

Čo je spoločný menovateľ týchto činov? Nie je to sebectvo? Čo s tým? Poďme na riešenie konkrétnych prípadov.

Čo keď sa my ocitneme v situácií, keď zloba padá na nás?

Rodičia by mali byť spravodliví. Izrael (Jakub) svojou nespravodlivosťou uškodil i Jozefovi. A aj sebe. Koľko za to vytrpel?!

Ak si myslíme, že rodičia nás nespravodlivo podelili, pozerajme na to čo nám dali. Ak toto čítate, znamená to, že do troch rokov sa vám intenzívne venovali, nie ste preto retardovaní. Keby to tak nebolo, vôbec by ste týmto riadkom nerozumeli – a nielen toto. Boli by ste postihnutí senzomotoricky a nedobehli by ste to už nikdy. Najdôležitejší je totiž vývoj človiečika do troch rokov. Už za toto buďte vďační a tešte sa s tými, ktorým (možno len podľa vás) dali viac. Veď to máte v rodine J. Ak im skutočne dali viac, vôbec to nemusí byť pre nich výhoda. Poznáte ako na uprednostňovanie doplatil Jozef.

A nezabudnime na to, že podľa evanjelia máme v prenájme život. Poznáte nejakú dobrú vlastnosť ktorú nám Pán prenajal? Využívate ju pre dobo iných, splácate nájom.

Hneď je tu otázka: Čo by ste chceli zo svojich schopnosti dať napríklad pre farnosť?

Čo by sme chceli vidieť u priateľov, svojich blízkych? Čo by sme nechceli vidieť u priateľov? Robte to teda, resp. nerobte.

Turzovka, 17.3.2017

 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.