Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Predkladám prácu birmovanca 6. skupiny (animátorka Mária Veličková) na tému: Prikázania, svätosť   

Už od malička nás učili 10 Božích prikázaní. Sú to prikázania, ktoré by mal poznať každý. Niektorý ľudia vedia ale nechápu ich a nerešpektujú ich, potom sú tu ľudia, ktorí ich vedia, chápu a hlavne rešpektujú. Zároveň sú tu ľudia, ktorí tieto pravidla nerešpektujú a myslia si, že sú zbytočne a obmedzuje ich to v „slobode“. No pravda je opak Sú veľmi dôležite. Ale neuvedomujú si, že tieto prikázania sa nám „snažia“ ukázať ten správny smer a rozlíšiť dobre od zlého.

 No nehádžeme všetkých do jedného vreca. Sú ľudia, ktorí poctivo a pravidelne chodí do kostola alebo sa ďalej vzdelávajú v oblasti teológie a sú v tom veľmi dobrí.

Ak sa ľudia radia svojím svedomím a prikázaniami, konajú dobre skutky tak žijú plnohodnotným životom. Cti svojho otca a svoju matku – tak znie 4. Božie prikázanie, ale mladým to asi nič nehovorí. Nevedia oceniť to čo rodičia pre nich urobili a neuvedomujú si koľko toho tí rodičia museli obetovať.

Väčšina mladých ľudí sa pozerá len na materiálnu stránku. Ak nemajú značkové oblečenie, nové telefóny a také veci tak z toho obviňujú rodičov. A kam sa podelo: „Nepožiadaš majetku blížneho svojho, ani ničoho, čo jeho je“? Ďalšia taká vec. V našej spoločnosti žije veľa závistlivých ľudí. Niektorí majú toho menej, niektorí viac. A tak to vždy bolo aj bude.

 

Podľa mňa je svätosť, keď  je niekto verný Bohu a je s ním priateľ  a pomáha a koná v jeho mene, usmerňuje na tu správnu cestu a ukazoval im dobro. Nie každý človek sa môže stáť svätý. Sú aj nejaké tie kritéria. Nesmie to byť človek, ktorý pohŕda Bohom a vôbec sa nezúčastňuje na sv. omšiach, spovediach, nepomáha druhým, koná „zlo“ proste myslí len na seba. Svätý človek by mal byť taký, ktorý koná dobré skutky za každých okolností, je láskavý, má štedré srdce a úprimne veriaci.

Zoberme si Matku Terezu a Jána Pavla II. Títo ľudia nesmierne pomáhali chudobným, mladým ľudom, uzdravovali chorých. Oni to nerobili pre peniaze alebo pre slávu. Robili to pretože je to správna vec, ktorú by mal robiť každý. Chceli nás inšpirovať aby sme sa dali na správnu cestu a viac verili v Boha, pretože on jediný nám vždy pomôže. Medzi ľuďmi bolí veľmi „populárny“, priam ich milovali, pretože milovali Boha a on im dodával moc aby to šírili medzi ľud. Toto je podľa mňa znamená byť svätý, keď je človek oddaný Bohu a ctí ho. No toto je môj názor, môžem si pojem svätosť vysvetľovať inak ako ostatní ľudia.
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.