Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Iz 54, 1-10,   Lk 7, 24-30 

Ja neverím v Boha, lebo vraj sme stvorení na obraz Boží a mnohé deti sú postihnuté.

Takú námietku som niekde počul voči Stvoriteľovi. 

Podobné námietky ste počuli aj vy. Tento bol špecifický v tom, že autorovi nesedí, ako môžme byť mentálne postihnutí, keď sme „stvorení na obraz Boží“.

Áno, sme stvorení na Boží obraz, ale tá podobnosť je v duchu a duši. Viac počúvam o tom ako môžme trpieť ak je Boh a teraz musíme námietky rozšíriť o duševne postihnutie. Ako môžu byť duchovne chorí, mentálne retardovaní... Prečo je to tak, veď Boh nám pri počatí dal dušu? Niekto to vysvetlil  prirovnaním, že ani najlepší majster nemôže zahrať na pokazených husliach.

A takto som rozšíril „prečo“ chorí ľudia o ďalšie „prečo“. Prečo duševne chorí? A to v dnešnej úvahe nechcem riešiť a ani nedokážem. Pofilozofoval som nad tým preto, lebo chcem položiť otázku, na ktorú si môžeme odpovedať. A to len my sami. A každý za seba!

Vyjdem z tejto myšlienky evanjelia:

A všetok ľud, čo ho počúval, ba aj mýtnici uznali Božiu spravodlivosť, keď sa dali pokrstiť Jánovým krstom. Ale farizeji a zákonníci zmarili v sebe Boží úmysel, lebo sa mu nedali pokrstiť.

Prečo niektorí prijali Jánov krst a tým aj Boží úmysel, teda spásu? Odpoveď sa zdá byť jednoduchá. Farizeji a zákonníci sa považovali za dobrých! Nepotrebovali krst. Jednoduchý ľud a mýtnici si uvedomili svoju hriešnosť a chceli sa jej zbaviť.

Aplikujme to na seba. Vtedy nezmaríme v sebe Božie úmysly, keď sa dáme pokrstiť. Pokrstení však už sme. Preto je potrebné obnovovať krst. Robiť pokánie. Pozor nie je to len sv. spoveď. Je to potreba zmeniť nasmerovanie.

Čo ak sa necítime hriešni? Nuž, nebudeme si hriechy vymýšľať, nebodaj úmyselne robiť! Potom nepotrebujeme pokánie nepotrebujeme Ježiša. A sme v pozícii farizejov a s tými si nevedel poradiť ani Pán Ježiš!

Turzovka, 15.12.2016
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.