Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

 Iz 58, 1-9b, Mt 9, 14-15

 Pred časom robila jedna televízia anketu: Kto sa dnes ešte postí? Skonštatovali, že sa postia nielen starí ale aj mladí. Pekne! Zaznelo tam tiež: Zrieknuť by sme sa mali toho, čo máme najradšej“; „Pijem štyri kávy denne, tak si dám len dve a môžem to obetovať.“ „Zemiaky sa varili takmer v každom dome. Toto, čo práve chystá pani Mária, je najpôstnejšie jedlo. Okrem neho si už dnes nedoprajú vôbec nič.“ – to hovorili z Lendaku.

Iný kanál: Podľa lekárov má pôst veľký prínos aj zo zdravotného hľadiska. Miloš Bubán, gastroenterológ: „Pôst sa berie nielen, že ako prevencia, ale niekedy ako liečba. Je to skôr po zime keď príde taká únava organizmu, je to zároveň aj taká očistná kúra.“

Všetky tieto pôsty tromfnú modelky. Tie sa postia až-až.

Takže, čo je to pôst, aký má byť?

Nuž, nič z toho čo bolo spomenuté nepotvrdil prorok Izaiáš. Čo je podľa neho pôst? Vôbec nie to čo si my pod pôstom predstavujeme. Čo nie je pôst podľa proroka? Azda som si takýto pôst vyvolil, deň, v ktorý sa človek uponižuje? Vykrúcať si hlavu ako sítie, vrecovinou a popolom si ustielať? Toto voláš pôstom a dňom milým Bohu?

Hovorí o tom čo by sme počas pôstu nemali robiť: v deň vášho pôstu obchodujete a utláčate všetkých svojich robotníkov! Postíte sa, no pritom sa škriepite a hádate a bijete päsťou zločinne.

Čo je podľa proroka pôst?

A nie toto je pôst, aký som si vyvolil: rozviazať putá nespravodlivé, uvoľniť povrazy otroctva, zlomených prepustiť na slobodu a rozlámať všetky okovy? Lámať hladnému svoj chlieb, bedárov bez prístrešia zaviesť do svojho domu? Ak uvidíš nahého, zaodej ho, a pred svojím blížnym sa neskrývaj.

Stretli ste sa s takýmto pôstom? Videli ste, žeby prišiel niekto za hnevníkom a z dôvodu pôstu ho poprosil o odpustenie? Spôsobil krivdu a napravil ju? Zamestnávateľ vyplatil zadržanú mzdu? Nebodaj sa to vám stalo? Kvôli pôstu vám už niekto pomohol?

Jeden farník tri mesiace robil v zahraničí a prišiel domov bez peňazí. Nie neprepil ich, neprehral – aj také veci sa stávajú. To nebol jeho prípad. Jednoducho mu nevyplatili za jeho drinu! Keď tak sledujete okolie, vidíte potrebu takého pôstu aký hlásal Izaiáš. A čo poviete, len oni sa potrebujú polepšiť? Nie aj my? Sme my takí dobrí?

Alebo si myslíme, že máme natoľko pri sebe ženícha - Ježiša, že sa nepotrebujeme postiť ako apoštoli? Oni sa nepotrebovali, postiť lebo Ježiš – ženích bol s nimi a on ich upozorňoval a viedol cestami Božími.

Ak hovorím za seba, uvedomujem si, že sa potrebujem postiť – ale tak „izaiášovsky“! Potom budeme mať Ženícha: Vtedy budeš volať a Pán ti odpovie, budeš kričať o pomoc a on ti povie: ‚Tu som.‘

Turzovka, 20.2.2015
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.