Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Nm 24, 2-7. 15-17d, Mt 21, 23-27

 Práve dnes sme mali v meste ustanovenie primátora a podľa starej tradície i richtára. V mojej rodnej dedine sa traduje, ako jeden gazda kandidoval za richtára do tunajšej farnosti. Vtedy to vlastne bola jedna obec – najväčšia v ČSR. Postavil sa na tribúnu a povedal: Ak poviem tak - bude zle, ak poviem onak – bude zle. Tak radšej nič nepoviem. A skončil.

Musela to byť "slávna reč", keď sa z čias po prvej svetovej vojny traduje dodnes. Rečník mal zdravý sedliacky rozum a vedel, že každopádne si znepriatelí jednu stranu ak niečo povie. Preto sa vyjadril radšej cézarovsky úsečne. Možno nevidel šance na zvolenie.  Asi to bolo lepšie ako keby hovoril slizko, štýlom dnešných politikov. Alebo nedokázal ísť s „kožou na trh“?

Nie každý človek má totiž odvahu povedať pravdu. Medzi takých patrili farizeji.

Keď sa ich Ježiš pýtal odkiaľ bol Jánov krst? Z neba, či od ľudí?“ Odpovedajú: Nevieme.  Lebo rozmýšľali a hovorili si: „Ak povieme: ‚Z neba,‘ povie nám: ‚Prečo ste mu teda neuverili?‘ Ale ak povieme: ‚Od ľudí,‘ máme sa čo obávať zástupu, lebo Jána pokladajú všetci za proroka.“ Príklad populistov - chcú sa páčiť ľuďom!

Hovoriť pravdu je náročné. Ale je to nutná požiadavka nasledovníka Pána Ježiša. Hľadanie pravdy ja základ poznania Krista a rastu vo viere. 

Príkladom toho je Balaam ako nám o tom hovorilo prvé čítanie.

Moabský kráľ sa bojí Izraelitov prichádzajúcich z Egypta a preto povoláva amonského veštca Balaama aby ich preklial. Čo sa však stálo? Balaam miesto kliatby prednáša požehnanie, ba proroctvo: Hviezda vychádza z Jakuba, žezlo sa dvíha z Izraela. Balaam sa vlastne dostáva až k mesiášovi – Ježišovi.

Nebola to pre Balaama ľahká cesta! Múdrejšia musela byt jeho oslica, aby ho priviedla k pravde (prečítajte si to v knihe Numeri).

Tak by to mal vnímať každý, nielen Balaam. Nie sú zvieratá pravdivé? Sú ako ich vytvoril Stvoriteľ. Ak sa hovorí, že mačka je falošná, tak jej len pripisujeme ľudské vlastnosti. Nikde čítame výstrahu: Pozor, zlý pes! To je vlastne dobrý pes ak stráži, a odrádza potencionálneho zlodeja. Vieme čo od zvierat môžeme čakať. Sme my takí – pravdiví, otvorení a úprimní? Vie okolie čo od nás môže čakať?  

Treba nám prosiť: Veď ma, Pane, po svojich cestách – refrén. Môžeme dodať - cestách pravdy.  

 Turzovka, 15.12.2014
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2017.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.