Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

IV. prikázanie VIII.

Predkladám odpovede birmovancov IV. skupiny (Animátor J. Hrtús) na otázku v súvislosti s ôsmym prikázaním: Prečo je také rozšírené ohováranie a osočovanie? V čom vidíš dôvody? 

Podľa mňa je osočovanie a ohováranie také rozšírené kvôli tomu že vždy niekto niekomu závidí, alebo len započuje od kamaráta nejaký „hoax“ a okamžite ho roznáša ďalej, aj keď nemá overené či to je vôbec pravda.

Takto často krát vznikne zlá mienka o jedincovi, ktorý vlastné ani netuší prečo ho ľudia osočujú, kvôli čomu ho rovesníci nemajú radi keď nič zlé nespravil. Často krát sa takýto človek nemá ani ako obraňovať, preto si treba hľadať kamarátov, ktorí stoja pri vás aj v takýchto chvíľach a neveria tým blbostiam.

A.S.

Prečo je také rozšírené ohováranie a osočovanie? V čom vidíš dôvody?

Lebo každý človek by mal vidieť chyby najskôr na sebe, ale u človeka to funguje presne opačne, každý vidí všetko na druhom a nie na sebe a preto vzniká veľa ohovárania a osočovania

K. Z.

Dnešná doba je hlavne o peniazoch. Ľudia si závidia jeden druhému majetok a peniaze. Ohovárajú sa. Taktiež ohováranie je rozšírenejšie aj na pracoviskách. Niekto pracuje v najlepšej pozícii a tí, ktorí sú na tom horšie závidia im a ohovárajú. Niekto slabšie pracuje a hneď ho odsudzujú a hovoria si o tom medzi sebou. Nedokážu si vážiť človeka, ktorý sa možno snaží, ale nevládze ich tempo.

Ohovára sa na rôznych miestach. či to je na ulici, keď sa stretnú susedky a ohovárajú ďalšiu ktorá napr. zabudla len umyť chodbu, robí hluk v byte.

Mali by sme byt k sebe ohľaduplní a snažiť sa byt lepším človekom. Ohováranie je len výsadou slabších ktorí sa snažia zakryť svoje chyby a nedostatky, ktoré hľadajú na , iných ľuďoch.

P. S.

 Prečo je rozšírené ohováranie a osočovanie ?

Mame 21 storočie tu je ohováranie bežná vec no bohužiaľ čim ďalej sa rozširujú.

Klebety vznikajú že jeden človek ma problém z druhým alebo mu nepadol a už začína vravieť onom aký je. No sú aj ty ľudia čo závidia iným trebárs peniaze alebo dobre výsledky v škole a tak začína vravieť o iných, že aký je a prečo to a to.

Klebety a ohováranie vznikajú na rôznych miestach.

Ohováranie už poznáme od malička začínalo to v škole. Keď sme si zo spolužiakmi nepadli alebo mali problém s ním. No poznajú to aj dospelí na pracovisku. Keď ma niekto lepšiu pozíciu ako on tak už je ohováranie. Alebo člen skupiny nedokáže ísť tempom ako druha partia tak už je ohováraný. Mali by sme prestať ohovárať a keď je nejaký problém vyriešiť to pokojnou cestou a nerozširovať klebety.

A.C.

 Ja vidím dôvody v tom, že v dnešnej dobe si ľudia závidia nedoprajú si jeden druhému a začína sa od málo komunikácií a návštevnosti medzi rodinou. 

Pokračuje to medzi susedskými vzťahmi a zasahuje to až mládež v školách. Mládež v dnešnej dobe si neváži starých rodičov  a poslednej dobe už pomaly aj rodičov čo spôsobuje život v dospelosti bez sobáša a tým si nevážia hodnoty rodiny.

Týmto chcem povedať, že ak sa chceme chrániť  ohováraniu a osočovaniu tak musíme sami začať od seba a požiadať nášho Nebeského Otca aby nám pomohol pri zachovaní našich rodín a našej mládeže. 

Je ľahké urobiť človeku zle, ale navrátiť dobro a ospravedlniť sa jeden druhému a poprosiť o odpustenie, je také ťažké že radšej  budeme ohovárať a osočovať jeden druhého. 

Preto si beriem príklad z rodičov ktorý prežili ťažké chvíle a teraz žijú  26 rokov v láske jeden k druhému a mne dávajú rodičovskú lásku, za ktorú som im vďačná.

N. P

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2015.