Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

VIII. prikázanie VIII.

Predkladám odpovede birmovancov VIII. skupiny (Animátor J. Hrtús) na otázku v súvislosti s ôsmym prikázaním: Prečo je také rozšírené ohováranie a osočovanie? V čom vidíš dôvody? 

- Hlavným dôvodom osočovania a ohovárania je podľa mňa závisť. Ľudia si zabúdajú všímať, čo majú a ostatní nie, všímajú si len to, čo nemajú, no ostatní áno.

Väčšina ľudí ohovára len preto, aby sa stali zaujímavými, a aby sa im potom spätne vrátili ďalšie klebety od iných. Chcú byť totiž informovaní. Je už na ľuďoch, či klamstvám uveria alebo nie. Vždy sa s nimi ale budeme stretávať na každom rohu. Netreba vždy veriť tomu, čo počujeme. Nám by sa určite tiež nepáčilo, keby o nás ostatní hovorili v zlom, preto by sme ani my nemali šíriť informácie o ostatných.

 

Myslím si, že na každom človeku sa dá nájsť chyba ktorú je priam nutné okomentovať, obkecať.... a je to oveľa zábavnejšie, záživnejšie, zaujímavejšie, ako obkecať niekoho úspech, niekoho každodennú drinu, celoživotnú prácu.

Stačí jedna smietka na obyčajnom človeku ktorý denne opakuje určitý cyklus, jedno slovo ktoré zmení, ktoré nepatrí a nepasuje, nehodí sa do toho čo sa o ňom vravelo, a každý si pri chvíľke ticha nejako rypne do dotyčného a niečo aj na chybe prikrášli. Je to príliš lákavé, a je príliš vidieť tie chyby ktoré sa stanú každému, ale aj väčšie chyby, a je to takou súčasťou ľudského života. Pre toto sú podľa mňa rozšírene ohováranie a osočovanie. Lebo ľudia s väčšou radosťou hovoria o zlých vlastnostiach, a o dobrých vlastnostiach je pre nich nezaujímavé hovoriť.

TP

 Myslím si, že je to zapríčinené tým, že ľudia nemajú na starosti iné problémy a tak ich sami začnú vytvárať.Ohovára a osočuje podľa mňa hlavne človek, ktorý to tomu dotyčnému nemá odvahu povedať medzi 4ma očima, alebo ktorý vidí, že ten dotyčný má niečo čo on nie, napr. radosť a šťastie, nevie to prekusnúť a tak ho začne ohovárať a osočovať, znepríjemňovať mu život.

LK

 Podľa mňa vzniká ohováranie z dôvodu toho, že ľudia si v dnešnej dobe závidia. Prekáža im, ak sú tí ľudia úspešní alebo obľúbení. Tvária sa, že ich majú radi ale za chrbtom ich ohovárajú a osočujú.

NK


Myslím si že je to preto lebo ľudia závidia a neprajú druhým aby boli šťastní.
Niečo mám alebo niekoho a ten druhý to čo mám ja nemá a závidí mi to pretože by to chcel tiež. Najmä preto ľudia ohovárajú si myslím. Niekto si postaví dom alebo niečo také a ten druhý už ho ohovára že aký je bohatý a že určite kradne a tak podobne. Alebo aj napríklad keď niekto s niekým chodí. U mladšej generácie sa stáva že niekto s niekým začne chodiť a niekto tretí ich začne ohovárať že ten si začal s tou, že je škaredá a hlúpa napríklad ale pritom by s ňou tiež rád chodil a len závidí.

MS

Myslím si, že príčinou ohovárania je to, že každý z nás potrebuje pocítiť, že ľudia navôkol sú horší alebo neschopnejší ako my sami a odovzdať túto myšlienku/názor ďalej. A tým sami seba vidieť v pozícií tých, ktorý sú na tom lepšie ako ten a tamten

Pre to aby sme sa tak cítili musíme ignorovať fakt, že väčšina informácii podporujúcich nás v tomto zmýšľaní je falošných, zavádzajúcich a najmä nepravdivých. A teda sa stávame klamármi samých seba, pretože napriek vedomiu nepravdivosti týchto myšlienok sa im snažíme uveriť.

Na druhú stranu môže byť pôvodom ohovárania aj potreba zabaviť sa. Je omnoho zábavnejšie riešiť problém druhých (hoci malý) a pritom zabúdať a neriešiť tie vlastné.

 

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2015.